Śnięte ryby na Łojach

W ostatnich dniach na zbiorniku Łoje miała miejsce nieprzyjemna sytuacja. Wędkarze informowali nas, że pojawiają się martwe ryby. IMG 20190529 WA0016

Po sprawdzeniu zaistniałej sytuacji okazało się, że są to tylko płocie i to na dodatek tej samej wielkości 15-16cm. W środę 29 maja członkowie zarządu koła oraz wędkarze posprzątali śnięte ryby. Było ich ok 70 kg. Stanowi to zaledwie ułamek tutejszej populacji tej ryby. Po konsultacji z ichtiologiem z Okręgu Mazowieckiego można stwierdzić, że zaistniała sytuacja wynika z przerybienia zbiornika płocią, co pokazały odłowy kontrolne, osłabieniem ryb po tarle, a także mogło dojść do tzw. choroby gazowej

Choroba gazowa występuje u wielu gatunków ryb. Przy silnym nasłonecznieniu, w wodzie dochodzi do zwiększonej fotosyntezy, w wyniku której zostaje wyprodukowana duża ilość tlenu. Rośliny występujące w wodzie powodują wzrost produkcji tlenu. Następstwem tego jest zwiększone ciśnienie gazowe. Jest ono równoważone przez ryby w ten sposób, że ich krew pobierając tlen również nasyca się powodując podwyższone ciśnienie w układzie krwionośnym. Ryba staje się mało ruchliwa, płochliwa. Brak u niej chęci żerowania z powodu "wzdęć", częste poleganie na dnie lub pływanie przy powierzchni wody. Są niespokojne, apatyczne, pojawiają się u nich plamy odbarwiające na skórze w formie "pęcherzy" podobnych w jak po oparzeniach. Banieczki te mogą lokalizować się w obrębie skrzeli lub na skórze. Dochodzi do wystąpienia obrzęków na ciele, np. w okolicy oczu i ich zmętnienie oraz ich uwypuklenie się. W późniejszym stadium choroby ryby te tracą równowagę i w dalszym postępie choroby sną. Zaburzenia równowagi są następstwem nagromadzenia się w pęcherzu pławnym, układzie pokarmowym i jamie ciała gazów szkodliwych dla prawidłowego funkcjonowania organizmu ryby.

Należy nadmienić, że podobna sytuacja miała już miejsce na zbiorniku Łoje kilka lat temu i po usunięciu padniętych ryb nie miało to większego wpływu na funkcjonowanie zbiornika.

IMG 20190529 WA0010

IMG 20190529 WA0011