Inwentaryzacja zbiornika Łoje - 11-12.07.2017 r.

W dniach 11-12 lipca na zalewie Łoje odbyła się zaplanowana przez Okręg Mazowiecki inwentaryzacja zbiornika.

IMAG0609

Wbrew powszechnie panującym opiniom, inwentaryzacja zbiornika inaczej nazywana odłowem kontrolnym nie jest prowadzona w celu wyłowienia i pozyskania ryb. Przeprowadzone odłowy na Łojach pokazały rzeczywisty rybostan zalewu przy niewielkich stratach.

Inwentaryzacja rozpoczęła się około południa 11 lipca i trwała do rana 12 lipca. Uczestniczyli w niej członkowie zarządu naszego koła, społeczna straż rybacka oraz wędkarze ceniący sobie zbiornik Łoje i prowadzona była w dwóch etapach. Pierwszy etap polegał na delikatnym, punktowym potraktowaniu ryb prądem co pozwoliło policzyć ryby w danym obszarze. Tego typu odłów prądem realizowany jest przy zachowaniu odpowiednich parametrów, żeby ryby mogły po kilku minutach obudzić się i odpłynąć w swoim kierunku. Po opłynięciu całego zbiornika okazało się, że mała płoć i okoń są w olbrzymich ilościach. Ponadto trafiały się pojedyncze liny, karasie, oraz kilkanaście szczupaków. Jako ciekawostkę można uznać pojawienie się kilku uklei oraz bolenia.

Drugi etap polegał na postawieniu 7 sieci o różnej średnicy oczek, w odstępach ok 15 m na czas 8 godzin. Sieci stały od godziny 18.00 do 4.00 i obejmowały niewielką część zbiornika.

IMAG0610

IMAG0611

O godzinie 4.00 sieci zostały wyciągnięte. Ryby, które były zdrowe i silne, od razu wróciły do wody. Trafiło się również kilka większych karpi, które swoją masą skutecznie utrudniały wyciągnięcie sieci więc były odplątywane w wodzie.

IMAG0615

Każda ryba wyjęta z sieci była mierzona i ważona oraz wpisywana do protokołu.

IMAG0624

IMAG0627

W sieciach znalazły się duże płocie, których masa przekraczała 0,5 kg, jazie ok. 2 kg, liny, olbrzymie karasie oraz kilka szczupaków, okoni i małych sandaczy. Najwięcej było średniej płoci oraz jazi.

IMAG0619

IMAG0621

IMAG0628

Niestety część wyłowionych ryb była w gorszym stanie i nie nadawała się do wypuszczenia. Ryby, które nie zostały wypuszczone zostały rozdane dla osób, które przyjechały zobaczyć jak wygląda taki odłów. Rybacy nie zabierali złapanych ryb. Na poniższych zdjeciach przedstawione zostały wyniki inwentaryzacji.

IMAG0643

IMAG0651

W najbliższym czasie, na podstawie wyników odłowów, zostanie opracowana przez ichtiologów dokładna analiza przedstawiająca zagrożenia i możliwości zalewu Łoje. Z wstępnej opini uzyskanej od osób prowadzących odłów okazało się, że Łoje są rybną wodą gdyż średnia waga na sieć wyniosła ok. 10kg, podczas gdy na niektórych jeziorach średnia ta była w granicach 0,5-1kg.

Dziekujemy wszystkim wędkarzom zainteresowanym losem zalewu Łoje za przybycie. Zapraszamy również do galerii.